Passing by exhibition- walk, watch, take!

od 15.9. u Paviljonu Katzler, Karlovac

U Paviljonu Katzler dočekat će vas i poruka iznenađenja: Make my day!

Izložba/Instalacija: "dance dance, otherwise we are lost" ujedno je i upozorenje i umjetnički doživljaj. U vremenu u kojem umjetnost tijela i pokreta, suvremeni ples,  u Hrvatskoj zatvaraju akademska vrata i mlade umjetnice i umjetnike doslovno tjeraju na obrazovanje i djelovanje van hrvatskih granica, na najmizerniji mogući način, pokret otpora protiv nesuvislosti sustava na svim područjima umjetničkog djelovanja svoj glas diže upravo u Karlovcu. To nikako nije slučajno. Već četvrtu godinu Karlovac je grad izuzetno bogate suvremene plesne scene koji uz umjetnike i suradnike s različitih razina djelovanja u okviru Karlovac Dance Festivala vješto odlijeva indolenciji lokalne kulturne politike, inertnosti nacionalne politike i na kraju krajeva- nepostojanju minimalnih radnih uvjeta.  Mali grad za velike pomake. Kroz koncept „"dance dance, otherwise we are lost" inspiriran umjetnicom Pinom Bausch ništa se ne podrazumijeva jer konceptualna izložba u prostoru u kojem susreće građane i putem poticajnih poruka ulazi u njihove domove zapravo je prvi takav korak u kojem karlovački bunt postaje nacionalni u trenutku kad je to najpotrebnije.

Postav: Morana Rožman

Autor fotografija i teme: Ladislav Furac- KA Urbani ( KreativA Urbani)

Produkcija i medijska platforma:  Novi svijet/ KA Urbani

"dance dance, otherwise we are lost" je koncept usklađenosti tijela i pokreta u svrhu postizanja estetike misli i snage poruke s jasnom namjerom: Odmaknuti od svog tijela i misli, suočeni s apsurdom suvremenosti, gubimo smisao za osobnošću kao jedinim preostalim instrumentom borbe čovjeka protiv besmisla.

Ladislav Furač rođen je 1970. godine u Karlovcu a prve fotografske korake započeo je još tijekom osnovne škole. Od 1996. Živi i radi u Zagrebu. Fotografski opus "Tajnoviti Brijuni" naročito je zapažen iz serijala inspiriranog prirodom i nesvakidašnjim motivima. Ladislav razvija stil slikopriča, posebne komunikacije riječi i slike te kombinacija fotografije i novih medijskih elemenata sa ciljem ostvarenja što snažnijeg učinka poruke u javnosti. Njegova fotografija je angažirana, ponekad surova, ponekad istančano osobna, uvijek drukčija. Izmičući tehničkim korekcijama i doradama fotografiju ostavlja njenom bitku komunicirajući na način da zabilježeni trenutak, potiče inspiraciju za daljnjim djelovanjem. Redovno radi na tematskim online izložbama te već četvrtu godinu oprema Platformu kulture i društva www.ka-urbani.com kao i posebnu fotografsku rubriku Urbanih slikopriča.

"Tanke niti nepokorenog Zagreba" postigle su izuzetno veliku gledanost, kao i "Tišina juga", a novim konceptom fotografske priče " Dance, dance otherwise we are lost", inspiriranom originalnošću Pine Bausch, progovara o tijelu i pokretu kao sinhronoj estetici inkorporirajući tematske plesne mobile u fotografsku priču kao upozorenje ali i nuždu.

Ladislav Furač jedan je od autora koji istražuje, razmišljajući o utjecaju fotografije na pozitivne društvene i umjetničke poticaje. Prateći mnoga kulturna i drutvena događanja u Zagrebu i Karlovcu, upijajući utjecaje kroz mnoga druženja s umjetnicima i kulturnjacima, izgradio je osebujan stil percepcije individualnosti u temi. Autor bira osobe, detalje, događaje bilježeći isključivo ono što posebnošću teme utječe da daljnji poticaj na stvaranje- kako umjetnika, tako i pozitivni učinak na gledatelja. Trenutno je u tijeku priprema projekta: „Grad u na(ne)stajanju“ s ciljem upozoravanja na urušavanje identiteta i znakova života grada i ljudi kroz vrijeme, kao i nastanka novih nasilnih normi suprotstavljenih umjetnosti sjećanja.

Ladislav Furač ujedno je aktivan u svim projektima centra Novi svijet-KA Urbani. Individualizam kao životni izbor ocrtava ga kao autora, što se u konačnici ogleda u dosadašnjim radovima.

Morana Rožman (Karlovac, 15. 07. 1969.)

Rođena je i odrasla na obali Kupe s pogledom na Stari grad u staroj karlovačkoj obitelji Katzler koja je svoj generacijski doprinos gradu dala kroz jednog gradskog vrtlara, stoljetni obiteljski cvjećarski obrt i nebrojene aktivnosti vezane za kulturu Karlovca.

Iz takvog lokalpatriotskog okruženja otišla je u današnju Šumarsku školu Karlovac i produbila urođenu ljubav prema prirodi, drveću i parkovima svog rodnog grada.

Uz pomoć Konzervatorskog odjela Karlovac Ministarstva kulture RH i Grada Karlovca, uspjela je realizirati životni projekt restauracije obiteljskog drvenog paviljona i njegovog povratka na autentičnu lokaciju na ulaz Velike promenade. Danas uspješno vodi udrugu za promicanje kulturoloških vrijednosti grada Karlovca pod nazivom Paviljon Katzler 1897. koja djeluje u istoimenom objektu i postaje kultno mjesto okupljanja Karlovčana i turističkih posjetitelja grada kao (površinom) najmanji multikulturalni centar Karlovca s uređenom muzejskom zbirkom, galerijom i suvenirnicom.

Ljubav prema gradu nije nikad priznavala kao ispraznu frazu autobiografskih crtica, već kao ugravirani biljeg kojeg je dobila rođenjem, kojeg nosi s ponosom i bez kojeg ne zna živjeti. Iz te ljubavi nastao je i Rječnik karlovačkog urbanog plemena, njezina prva knjiga u kojoj je sakupila nekoliko tisuća riječi i fraza specifičnog karlovačkog govora kao vječnu uspomenu na dio nematerijalne kulturne baštine koje polako blijedi.

Njezina borba za održavanjem civilizacijskog dosega Karlovca i Karlovčana nije usklađena s modernim gerila-marketingom i agresivnim jumbo-plakatima već imaju senzibilitet tihih samozatajnh voda karlovačkih rijeka koje nikada neće presušiti.

Realizirano Donacijskim natječajem Karlovačke pivovare

Sva prava fotografija postavljenih na kafotka.net su pridržana od strane njihovih autora ili vlasnika i bez autorovog se pismenog odobrenja ne smiju kopirati niti upotrebljavati na bilo koji način. ALL RIGHTS RESERVED.