Radićeva ulica 1912.

Radićeva ulica 1912. godine 

Prva lijevo je uglovnica Haulikova 3 – Radićeva 22 iz 18. st., nastala je spajanjem dvije ili tri stare obrtničke kuće. U prizemlju je kanatne kontrukcije, a na katu s drvenim mosnicama. Prema rasporedu unutrašnjeg prostora predstavlja tipičan primjer barokne trgovačke kuće u gradu Karlovcu. 
Dokaz da je izvjesno vrijeme bila vlasništvo gradskog zastupnika Stjepana Holjca, je dokument o provedbi kućne kanalizacije na njegovim kućama Radićeva 20 i Haulikova 3, s datumom 29. X 1932. g., i odluka o dozvoli popravka otpale žbuke sa pročelja i podnožja Haulikove broj 3 (Gradjevni ured, dok. br. 6357 / 1935., 4. svibanj 1935.)
U novije doba obnavljana je u nekoliko etapa od 1983. – 1988. g. U mjesecu listopadu 1991. pogoci granate na krov kuće i ispred objekta teško su oštetili krovnu konstrukciju, nosive zidove i pročelje. Uništeni su drveni priklopi u prizemlju i stakla. Šteta je sanirana na trošak vlasnika i korisnika objekta (Zbornik gradskog muzeja 1994., prof. povijesti umjetnosti i povijesti Marinka Mužar). 
Slijedeća kuća na lijevoj strani, jednokatnica s mansardom Radićeva 20, izgrađena je 1833. g., rano klasicističkih obilježja, sa sačuvanim primjerom klesanog dovratnika veže i vratnicama od kovanog željeza (Karl. leksikon). Godina gradnje uklesana je na zaglavnom kamenu.
Prva asfaltirana ulica u gradu bila je Radićeva. Do tada kao da se ulicom hodalo, ili vozilo kolima, u dvije trake, jer su po sredini skoro svih ulica nutarnjeg grada i predgrađa bili kanali. 

Izvjesni M. M. piše u „Svjetlu“ 1890. g.: „Čišćenje kanala i zahodah obavlja ovomjestni živoder prema potrebi u noćno vrieme i odvaža taj gnoj do odredjenoga mjesta na Korani. Sustav bačavah u zahodima uveden je samo u vojničkim sgradama i u gradskoj kući, a pneumatičkoga odvoda koje kakovih odpadakah neimade u obće. U ostalom imade u gradu i predgradjah priličan broj kanalah. Kanali nutarnjega grada slievaju se na tri mjesta u onaj okolo grada izkopani kanal, koji nije presvodjen, te iztiče kao poseban zatvor (spust) na sjevernoj strani Pfeiffingerove kuće podzemno u Kupu. Cieli sustav kanalah dosta je nespretan, jer uz to što su kanali provedeni po sred ulicah i dosta nizki, neimadu nikakva pada, t. j. premala im je kosobina, stoga je odticanje vode u kanalih i iz njih veoma sporo i nedostatno, premda se u njih slieva svaki višak bunarske i ostale oborine. U obće se znade nakupiti u kanalih i krupnijih stvarih, koje zaustavljaju odticanje, začepe kanal, pa ako se obori nešto obilnija kiša, razlije se po ulici, što je svakako ubitačno po zdravlje stanovništva i što higijena mora osuditi. I onaj otvoreni kanal okolo grada, gdje se sljeva sve iz gradskih kanalh, neodtiče dovoljnom brzinom u Kupu, pa od tuda dolaze ubitačna isparivanja okolo grada i upravo nesnosan vonj. Taj kanal može se smatrati upravo leglom svih bolestih koje bi se za cielo gušće zaredale u Karlovcu, da ih nezapriječe ini povoljniji odnošaji. Mi smo godine 1886. na ovom mjestu upozorili Karlovčane na način kojim bi trebali i morali provesti kanalizaciju u gradu, ako hoće da se za uviek rieše svakojakih neprilikah i da uzpostave u tom neoborivi sustav.“ - pripremila Biserka Fabac

Sva prava fotografija postavljenih na kafotka.net su pridržana od strane njihovih autora ili vlasnika i bez autorovog se pismenog odobrenja ne smiju kopirati niti upotrebljavati na bilo koji način. ALL RIGHTS RESERVED.